|
1854 |
548 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN (Binnenland). |
|
1855 |
„Hollandia” Hollandsche Fabriek van Melkproducten |
|
1856 |
en Voedingsmiddelen te 's-Gravenhage, met hoofdkantoor te Vlaar- |
|
1857 |
dingen. Opgericht 4 Febr. 1882. Duur: tot 31 Dec. 1936. Doel: |
|
1858 |
Het bereiden en verkoopen van gecondenseerde en geconserveerde melk, |
|
1859 |
enz. De vennootschap heeft fabrieken te Vlaardingen, Bolsward, |
|
1860 |
Purmerend, Heenvliet, Beemster, Limmen, St. Nicolaasga en Gorinchem, |
|
1861 |
welke eigendommen niet bezwaard zijn dan met een inschrijving ten be- |
|
1862 |
hoeve van het Rijk voor eventueel verschuldigden suikeraccijns. De be- |
|
1863 |
zitting te Gorinchem bestaat uit een suikerfabriek, tot de overname waar- |
|
1864 |
van in 1904 is besloten. Directeur: C. H. Hummelinck Adjunct- |
|
1865 |
directeuren : J. M. Hummelinck en M. G. Hummelinck. Commissa- |
|
1866 |
rissen: (vacature), A. S. v. Ommeren, Dr. J. Coert, I. W. Opstel- |
|
1867 |
ten en P. van Dusseldorp A.M.zn. Kapitaal f 2.000.000, aanv. groot |
|
1868 |
f 180.000, in 1893 gebracht op f 250.000, in 1896 op f 400.000, in 1899 op f 800.000, |
|
1869 |
in 1906 op f 1.200.000, in 1908 op geautoriseerd f 2.000.000, waarvan geplaatst |
|
1870 |
f 1.600.000, in 1910 geheel geplaatst, verdeeld in aandeelen groot |
|
1871 |
f 1000 en f 500. De inschrijving op de in 1907 gecreëerde f 400.000 aan- |
|
1872 |
deelen was op 16 Februari 1906 bij de H.H. R. Mees & Zoonen en Jan |
|
1873 |
Kalff & Co. opengesteld tot den koers van 125 pct. voor preferente en 150 |
|
1874 |
pct. voor niet-preferente inschrijvingen. Bij dezelfde kantoren was in 1908 |
|
1875 |
van 12-17 Maart de inschrijving op nog f 400.000 opengesteld voor aan- |
|
1876 |
deelhouders, die in de verhouding van 3-1 konden inschrijven à 140 pct., |
|
1877 |
voor niet-aandeelhouders op 27 Maart à 155 pct. Van 20 Juni tot 4 Juli |
|
1878 |
1910 was à 180 pct. voor aandeelhouders in verhouding van 4 oude tot een |
|
1879 |
nieuw aandeel (en op 5 Juli à 210 voor anderen) bij bovengenoemde heeren |
|
1880 |
de inschrijving opengesteld op nog f 400.000 aandeelen, welke voor de helft |
|
1881 |
in de winst over 1910 deelden, en waardoor het kapitaal geheel geplaatst is. |
|
1882 |
In Juli 1904 ging de mpij. een 43 pcts. obligatieleening aan, groot |
|
1883 |
f 700.000, in stukken groot f 1000 (welke niet officieel worden genoteerd), met |
|
1884 |
coupons per 1 Juli en 1 Dec. Deze leening diende ten deele tot aflossing van |
|
1885 |
de conversie-leening van 1895, waarvan toen per resto nog f 160.000 uit- |
|
1886 |
stond, en voorts tot aankoop en inrichting van de beetwortelsuikerfabriek |
|
1887 |
te Gorinchem, naast de reeds in het bezit der mpij. zijnde raffinaderij te |
|
1888 |
Vlaardingen. Van deze leening was 1 Jan. 1913 uitstaand f 540.000. Het re- |
|
1889 |
servefonds bedroeg ult. 1911 f 1.000.000 (statut. maximum). Er zijn ook |
|
1890 |
nog 6 oprichtersbewijzen uitgegeven, recht gevende op 10 pct. |
|
1891 |
der overwinst, nadat aandeelhouders een eerste dividend van 5 pct. heb- |
|
1892 |
ben ontvangen. Winstverdeeling: Eerst 5 pct. over het gestorte |
|
1893 |
kapitaal. Commissarissen zijn bevoegd over ten hoogste 10 pct. der over- |
|
1894 |
winst te beschikken voor het personeel. Van het overblijvende komt: 10 |
|
1895 |
pct. aan het reservefonds; 15 pct. aan den directeur; 10 pct. aan commis- |
|
1896 |
sarissen ; 10 pct. aan de houders van oprichtersbewijzen ; 55 pct. ter beschik- |
|
1897 |
king van aandeelhouders. Zoodra en zoolang het reservefonds de helft van |
|
1898 |
het maatschappelijk kapitaal bedraagt, komen niet 55 maar 65 pct. ter be- |
|
1899 |
schikking van aandeelhouders. Dividend: 1888-1905: gemiddeld 15 pct. |
|
1900 |
per jaar. 1899-1911: 20, 324, 101, 24, 12, 12, 10}, 123, 162, 19, 263, 20 (10 |
|
1901 |
pct. voor de nieuwe aand.) en 25 pct. (no. 30). |
|
1902 |
1906 1907 1908 1909 1910 1911 |
|
1903 |
Hoogste koers 160 1673 170 210 244 260 |
|
1904 |
Laagste koers 145 160 1564 181 225 227 |
|
1905 |
Voor Hoogsten en Laagsten Koers 1912, zie index. |